Pszenny chleb na zakwasie wypiekany na kamieniu
To naprawdę niesamowite, że z trzech składników, czyli wody, mąki i soli, można upiec coś tak pysznego. Przygotowanie tego chleba trwa cały dzień, jednak zapach unoszący się w trakcie pieczenia, chrupiąca skórka i mięsiste wnętrze wynagradzają wszystko.
Składniki
- 140 g czynnego zakwasu żytniego
- 240 g wody
- 380 g mąki pszennej typ 500
- 1 łyżeczka soli
Wykonanie
Czynny zakwas (tutaj przepis) drewnianą łyżką mieszamy z wodą i mąką, dodajemy również sól. Nie musimy długo zagniatać ciasta, wystarczy, aby składniki się połączyły. Ciasto pozostawiamy w plastikowym lub szklanym naczyniu pod szczelnym przykryciem na 1,5 godziny.
Po tym czasie zagniatamy ciasto, powinno być już bardziej gładkie i błyszczące, niż na początku. Ponownie przykrywamy i po 1,5 godzinie ponawiamy zagniatania. Teraz ciasto powinno być już sprężyste i rozciągliwe. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie. Te etapy są bardzo ważne, w ten sposób pozwalamy działać glutenowi, dzięki któremu miąższ będzie mięsisty.
Następnie okrągłe lub podłużne naczynie wykładamy bawełnianą ściereczką posypaną mąką lub semoliną. Ciasto zagniatamy, przekładamy do naczynia i pozostawiamy do wyrośnięcia na co najmniej godzinę. Na około 40 minut przed pieczeniem włączamy piekarnik, ustawiamy temperaturę na 240ºC, wkładamy kamień i nagrzewamy. Idealnie, jeśli mamy metalowe duże naczynie (np. brytfanna do pieczenia), którym będzie można w początkowej fazie pieczenia przykryć chleb (naczynie ustawiamy „do góry nogami”). Jeśli tak, wstawiamy je również do piekarnika na 10 minut, aby się nagrzało.
Następnie na drewnianą łopatkę posypaną mąką wykładamy chleb, nacinamy go ostrym nożem wzdłuż i ostrożnie przekładamy na gorący kamień, jeśli używamy naczynia, przykrywamy nim bochenek. Dzięki temu wytworzy się mini piec i skórka będzie bardziej chrupiąca. Ciasto jest dosyć rzadkie, więc chleb będzie raczej płaski. Możemy też na samym początku skropić chleb wodą (wtedy skórka będzie błyszcząca). Po 15 minutach zdejmujemy naczynie i pieczemy chleb jeszcze 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy go z piekarnika i studzimy na kratce. Kroimy po wystudzeniu. Smacznego 🙂
Przepis dołączył do akcji Domowa Piekarnia #2.
16 paź 2019 o 10:30 Anna komentuje
Domowe pieczywo najlepsze 🙂 Latem mniej wypiekałam, ale czas to zmienić, bo chlebek prezentuje się smakowicie 🙂