Chleb pszenny z garnka żeliwnego

Przepis z kategorii Chleby na drożdżach 28 gru 2012 komentarzy 25 drukuj przepis

Chleb, który praktycznie nie wymaga pracy. Nie trzeba nastawiać zakwasu, zagniatać, formować… Wystarczy tylko wymieszać ze sobą składniki, pozostawić do wyrośnięcia i upiec. Ten chleb jest znany jako no knead bread. Jest idealny do wypieku w garnku żeliwnym. Smakuje wspaniale, a w domu roznosi się zapach jak w prawdziwej piekarni.

Składniki

  • 400 g mąki pszennej
  • 300 g wody
  • 1 łyżeczka drożdży instant
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • mąką lub otręby do podsypywania

Wykonanie

Do mojego chleba użyłam mąki typ 650 i wyszedł wspaniały, zaleca się jednak używanie mąki chlebowej, czyli typ 720. Do mąki dodajemy drożdże, sól i wodę i mieszamy łyżką wszystkie składniki, możemy również połączyć składniki przy pomocy ręki. Ciasto powinno mieć luźną konsystencję. Pozostawiamy je w misce i przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką. Ciasto powinno rosnąć w zacienionym miejscu 12 – 18 godzin. Po tym czasie ciasto wykładamy na blat pokryty mąką i składamy je dwukrotnie do środka. Ściereczkę posypujemy mąką lub otrębami i wkładamy ją do miski, koszyka do wyrastania chleba lub jakiegokolwiek naczynia. Chleb powinien rosnąć przez około godzinę. Żeliwny garnek wkładamy do piekarnika nastawionego na 250ºC i nagrzewamy go przez pół godziny. Po tym czasie bardzo ostrożnie wyciągamy garnek z piekarnika i umieszczamy w nim ciasto. Najlepiej energicznie przerzucić je obracając ściereczkę. Garnek przykrywamy i wstawiamy ponownie do piekarnika, pieczemy w 250ºC przez pół godziny, następnie odkrywamy garnek i dopiekamy jeszcze 10-15 minut, aby skórka ładnie się zarumieniła. Garnek wystawiamy z piekarnika i po kilku minutach wyciągamy z niego chleb, studzimy na kratce co najmniej godzinę. Smacznego 🙂

Korzystałam z rad z tego przepisu.

Chleb pszenny z garnka żeliwnego
Chleb pszenny z garnka żeliwnego
jest autorką tego przepisu, tak samo jak 769 innych kulinarnych inspiracji na tym blogu kulinarnym ze zdjęciami. Ten przepis kulinarny został opublikowany dnia o w kategorii Chleby na drożdżach. Możesz śledzić dyskuję o nim w kanale RSS 2.0. Możesz też dodać komentarz lub odpowiedzieć z poziomu własnej strony.

25 komentarzy do przepisu Chleb pszenny z garnka żeliwnego

16 sty 2013 o 10:40 Kazik45 komentuje

Jako jeszcze raczkujacy w dziedzinie chlebowej będę chyba częstszym gościem.
Pozdrawiam.

Odpisz na ten komentarz
25 sty 2013 o 8:37 Krzysztof Maczkowiak komentuje

Zabierałem się do pieczenia tego chleba jak pies do jeża… ale znudziło mi się wysłuchiwanie codziennych zachwytów Rafała w stylu „ale pyszne!”, „obłędna skórka”, „mmmm” i postanowiłem w końcu go zrobić. Ciasto już sobie leżakuje, dzisiaj po południu pierwsze pieczenie. Mam nadzieję, że będzie dobry. Użyłem jakiejś mąki pszennej eko 750 – będzie dobra?

Odpisz na ten komentarz
25 sty 2013 o 17:35 Ola komentuje

Powinno być ok, ja zwykle używam typ 650.

Odpisz na ten komentarz
25 sty 2013 o 20:08 jelka komentuje

Ten chleb jest świetny! Też piekę chleb w żeliwnym garnku i mogę śmiało zarekomendować! Pozdrawiam!

Odpisz na ten komentarz
25 sty 2013 o 23:28 Krzysztof Maczkowiak komentuje

Ciasto się trochę rozłaziło, słabo wyrosło i przy przerzucaniu do gara przykleiło mi się do ściereczki mimo iż oprószyłem mocno mąką. Podczas pieczenia się trochę przyjarał, piekłem 30 minut na 250C + 7 minut dopiekałem bez przykrywki. Przed chwilą skończył się studzić, ukroiłem kawałek, spróbowałem i jest przepyszny! 🙂 Dawno nie jadłem tak dobrego chleba. Jutro robię drugi bochen 😀

Odpisz na ten komentarz
26 sty 2013 o 16:35 Ola komentuje

Cieszę się 🙂 Pół nocy nie spałam myśląc, czy się uda 🙂

Odpisz na ten komentarz
28 sty 2013 o 21:33 Krzysztof Maczkowiak komentuje

Właśnie odstawiłem piąte ciasto do wyrastania. Upiekłem do tej pory 4 bochenki, dwa pierwsze wyszły idealne a dwa kolejne piekłem jeden po drugim i po ostygnięciu zrobiły się zakalce. Mimo wszystko bardzo dobre.

Mam pytanko a właściwie dwa:

1. Czy jak będę chciał zrobić większy chleb, powiedzmy z 1,5x składników to ma się piec tyle samo czasu czy dłużej?
2. Czy ta ilość drożdży (1 łyżeczka) jest dobra? W przepisie, do którego linkujesz i w filmiku, który tam jest dają tylko 1/4 łyżeczki.

Odpisz na ten komentarz
28 sty 2013 o 21:49 Ola komentuje

Wczoraj upiekłam chleb i przez przypadek nagrzałam piekarnik tylko do 200ºC, po pół godzinie, gdy miałam już odkryć pokrywkę, zorientowałam się w sytuacji i wtedy zwiększyłam temperaturę do 250ºC, piekłam jeszcze 15 minut pod przykryciem i około 10 bez pokrywki. Chleb wyszedł chyba najlepszy, jak do tej pory. Przy większej porcji składników proponuję podobny zabieg, czyli wydłużenie pieczenia pod przykrywką do około 45 minut (ale w ok. 230ºC-240ºC) i później dopiekanie bez przykrycia do zarumienienia.
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to mi odpowiada taka ilość drożdży, często suszone zastępuję świeżymi, na podaną porcję mąki wykorzystuję 15-20 g.

Odpisz na ten komentarz
12 lut 2013 o 11:24 Krzysztof Maczkowiak komentuje

Po kilkunastu próbach doszedłem w końcu do swojego idealnego chleba 😉 Na początku wychodził mi trochę mokry w środku, ciasto było bardzo rzadkie i praktycznie nie dało się go zagnieść na końcu. Przyklejało się też do ściereczki i słabo wyrastało w piekarniku. Mam amerykańskie miarki (cup) i dosypuję składników używając tych miarek:

6 cups mąki
3 cups wody
ok. 1/3-1/2 łyżeczki drożdzy (jak dawałem łyżeczkę to ciasto za mocno „buzowało” i było lejące)
1 1/2 łyżeczki soli (czasem więcej bo mam sól himalajską i jest jakby mniej słona)

Mieszam w misce aż wszystko się połączy. Ciasto jest lekko kleiste ale nie rzadkie. Gdy wychodzi zbyt klejące to dodaję trochę mąki. Ostawiam na 12 godzin – gdy odstawiałem na 18-24 godziny to wychodziła straszna rzadzizna i właśnie wtedy były problemy z lepkim środkiem i słabym wyrastaniem. Ciasto leży sobie w misce szczelnie przykryte przez 12 godzin w temperaturze ok. 23-24 stopnie. Potem wyciągam ciasto na deskę posypaną mąką i „składam”. Po złożeniu odwracam je i zostawiam na desce przykryte ściereczką na 2 godziny. Uformowany bochenek rośnie ok. dwukrotnie (czasem więcej). Potem wrzucam do nagrzanego gara i piekę 30 minut + 10 bez przykrywki 🙂 i włala 😉

Czy robiłaś może chleb z posypką z maku? Raz próbowałem i mak się nie trzymał. Są jakieś patenty na to?

Odpisz na ten komentarz
12 lut 2013 o 18:11 Ola komentuje

Brawo 🙂
Robiłam chleb z makiem, ciasto przełożone do garnka lekko skropiłam wodą (spryskiwaczem jak do podlewania kwiatków) i posypałam makiem. W czasie krojenia chleba mak lekko się sypał, jednak większość się utrzymała.

Odpisz na ten komentarz
30 gru 2013 o 9:02 Agnieszka komentuje

A ja zrobiłam dokładnie z podanych składników i wyszlo rewelacyjnie, Zapraszam

http://potravel.pl/2013/12/30/chleb-bez-wyrabiania-z-garnka-zeliwnego/

Odpisz na ten komentarz
18 sty 2015 o 18:09 Justyna komentuje

Mam pytanie, czy garnek zeliwny jest konieczny?

Odpisz na ten komentarz
18 sty 2015 o 18:25 Ola komentuje

Na pewno jest bardzo wskazany, można jednak zastąpić go naczyniem żaroodpornym.

Odpisz na ten komentarz
25 wrz 2019 o 20:23 Aleksandra komentuje

Witam! Jakiej średnicy powinny być te naczynia bo nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. A garnek żeliwny emaliowany czy nie??

Odpisz na ten komentarz
25 wrz 2019 o 22:04 Ola komentuje

Ja mam garnek z Ikei, z zewnątrz jest emaliowany, ale to moim zdaniem nie ma znaczenia, średnica ok. 20 cm na dnie i 24 cm na górze. Można również upiec chleb w naczyniu żaroodpornym.

Odpisz na ten komentarz
18 sty 2015 o 20:21 Krzysztof Maczkowiak komentuje

Moja mama piecze ten chleb w szklanym naczyniu żaroodpornym z pokrywką i wychodzi taki sam jak z garnka 🙂

Odpisz na ten komentarz
12 maj 2015 o 20:33 ola komentuje

Witam, ja chcę dopytać o kwestię 12-18 godzin rosnącego ciasta… czy na pewno tak długo ???

Odpisz na ten komentarz
12 maj 2015 o 21:45 Ola komentuje

Tak, najlepiej przygotować ciasto wieczorem, a chleb piec rano. Można oczywiście skrócić czas wyrastania jak w tym przepisie.

Odpisz na ten komentarz
5 cze 2020 o 16:33 Leslaw komentuje

Zamierzam piec wg tego ? przepisu ale u ciebie jest 1 lyzeczka drozdzy a w orginale 1/4 wiec jak ma byc naprawde?Pozdrawiam

Odpisz na ten komentarz
6 cze 2020 o 9:07 Ola komentuje

Ja dałam 1 łyżeczkę, można oczywiście dać mniej, ale wtedy czas wyrastania będzie dłuższy.

Odpisz na ten komentarz
23 wrz 2020 o 10:55 Franio komentuje

witam
Pytanie dot. wyrabiania ciasta
Wyrabiam ręcznie przez ok 10 min i cały czas bez żadnej zmiany jest potwornie klejące
nie odchodzi od dłoni klei się okropnie
nie jestem w stanie wyrobić konsystencji aby można było podnieść ciasto i przełożyć do wyrośnięcia.
Proszę o pomoc bo chlebek wygląda pysznie ale u mnie tylko w necie.

Odpisz na ten komentarz
23 wrz 2020 o 20:36 Ola komentuje

Proszę podsypać mąką, jeśli klei się zbyt mocno. Natomiast ciasto powinno być luźne, można nawet po wymieszaniu składników zostawić je w misce do wyrośnięcia i dopiero przy przekładaniu do nagrzanego garnka po prostu lekko oprószyć je mąką i przełożyć do garnka bez formowania. Tak też wychodzi 🙂

Odpisz na ten komentarz
10 maj 2021 o 15:22 Vera komentuje

Tego ciasta się nie wyrabia. Wyrabia się „samo”, jak rośnie przez 12 godzin. Pozostaje „nieformowalne” do końca. Dlatego trzeba przerzucać z miski do garnka.

Odpisz na ten komentarz

Przepis linkują na swojej stronie

  1. Pasta z wędzonej makreli i jajka | Przepisy kulinarne ze zdjęciami

    […] pasta z wędzonej makreli. Wspaniale smakuje z domowym majonezem oraz świeżym, jeszcze ciepłym chlebem z chrupiącą […]

  2. Chleb bez wyrabiania z garnka żeliwnego | POTRAVEL

    […] już przepisu jak mogę go wykorzystać i znalazłam właśnie ten. W oryginale pochodzi ze strony Przepisy kulinarne ze zdjęciami. Zmieniłam rodzaj mąki. Z podanych składników wyszedł dość mały chleb, następnym razem […]

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się zaraz po moim zatwierdzeniu.

Mój newsletter z przepisami

Bądź na bieżąco i subskrybuj

Partnerzy mojego bloga

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne

Tasty Query - recipe search engine

Blog kulinarny Oli

Znajdziesz tutaj przepisy kulinarne ze zdjęciami. Ciekawe przepisy kulinarne na ciasta. Sporo przepisów kulinarnaych na serniki. Zdjęcia kulinarne na blogu z przepisami. Fotografie potraw. Sprzedaż zdjęć kulinarnych. Przepisy kulinarne Oli. Notatnik kulinarny. Magazyn przepisów. Biblioteka smaków. Ulubione blogi kulinarne. Proste przepisy kulinarne. Tanie zdjęcia na sprzedaż. Blog kulinarny.