Chleb na zakwasie z ziemniakami

Chleb przygotowany z dodatkiem gotowanych ziemniaków dłużej zachowuje świeżość i jest bardzo smaczny. Wykonanie zakwasu jest bardzo proste, można zacząć bez wielotygodniowego zakwasu, wystarczą tylko trzy dni, aby cieszyć się smakiem pysznego chleba.

Składniki

Zakwas

  • 8 łyżek mąki żytniej typ 700
  • 10 łyżek wody

Ciasto właściwe

  • 500 g mąki pszennej (co najmniej typ 650)
  • 300 g ugotowanych, rozgniecionych ziemniaków
  • 2 łyżeczki soli
  • 500 ml ciepłej wody
  • zakwas

Wykonanie

Połowę składników zakwasu mieszamy w szklanym naczyniu, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce. Następnego dnia dodajemy po dwie łyżki mąki i wody, kolejnego tak samo. Czwartego dnia zakwas powinien bąbelkować i możemy go wtedy wykorzystać. Jeśli mamy obawy, czy jest wystarczająco mocny, możemy dodać do niego trochę drożdży.

Do mąki dodajemy zakwas, wodę, ziemniaki i sól i zagniatamy ciasto. Najlepiej wykonać to w mikserze, ciasto powinno odchodzić od ścianek naczynia. W razie potrzeby dosypujemy więcej mąki lub dodajemy wodę. Wyrobione ciasto pozostawiamy na ok. 2 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie ponownie zagniatamy ciasto i formujemy bochenek, który umieszczamy na blaszce do pieczenia. Chleb przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 40 minut. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 250ºC. Na dnie piekarnika ustawiamy foremkę z wodą. Gdy chleb podrośnie, nacinamy go i wstawiamy do piekarnika, po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 210ºC i pieczemy chleb jeszcze ok. 30 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200ºC i dopiekamy go 10 minut. Studzimy na zewnątrz piekarnika. Kroimy dopiero po wystudzeniu. Smacznego 🙂

Chleb na zakwasie z ziemniakami
Chleb na zakwasie z ziemniakami

Popularne przepisy w Mikserze Kulinarnym

Podobne przepisy kulinarne

 
Chleb pszenny z garnka żeliwnego
Chleb pszenny z garnka żeliwnego
 
Chleb na zakwasie z garnka żeliwnego
Chleb na zakwasie z garnka żeliwnego
 
Chleb z miodem na zakwasie
Chleb z miodem na zakwasie
 
Chleb graham
Chleb graham
 
Chleb pszenny z boczkiem
Chleb pszenny z boczkiem
 
Chleb pszenny z oliwkami
Chleb pszenny z oliwkami

Przepisy z innych blogów

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się po moim zatwierdzeniu.