Sernik śmietankowy ze śliwkami
Śliwki są owocami, które dodane do słodkich wypieków przełamują ich słodycz i nadają kwaskowatego, odświeżającego smaku. Dodane do kremowego, śmietankowego sernika, doskonale go urozmaicają. Ciasto jest szybkie i łatwe w przygotowaniu, najlepiej smakuje po nocy spędzonej w lodówce.
Składniki
Spód
- 130 g mąki pszennej
- 70 g mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
- 100 g masła
Masa serowa
- 500 g sera śmietankowego
- 1 jajko
- 100 ml śmietanki 30%
- 3 łyżki cukru
- opcjonalnie masło
Śliwki
- 10-12 śliwek węgierek
- 1 łyżka cukru
Wykonanie
Zaczynamy od przygotowania spodu. Miękkie masło zagniatamy razem z mąkami i cukrem na elastyczne kruche ciasto. Wkładamy do lodówki na około 30 minut. Kwadratową formę o boku 20 cm natłuszczamy i wykładamy papierem do pieczenia. Dno formy wylepiamy ciastem. Piekarnik nagrzewamy do 180ºC i pieczemy spód około 15 minut.
W tym czasie rozgrzewamy patelnię, śliwki kroimy na połówki, usuwamy pestki. Owoce przekładamy na patelnię, dodajemy cukier i gotujemy do momentu aż lekko zmiękną i puszczą sok 9około 10 minut).
Teraz możemy zająć się masą serową. Do miski wbijamy całe jajko, dodajemy cukier i ubijamy na puszystą masę. Dodajemy ser oraz śmietankę. Do sernika najlepiej użyć sera z zawartością tłuszczu 20%, jeśli ser ma mniej, dodajemy trochę masła. Wszystkie składniki delikatnie miksujemy, aż masa będzie miała jednolitą konsystencję.
Otwieramy piekarnik i na podpieczony spód wylewamy masę serową. Na wierzch układamy śliwki. Sernik przykrywamy folią aluminiową, zmniejszamy temperaturę do 170ºC i pieczemy przez ok. 45 minut. Pod koniec ściągamy folię, aby wierzch się zarumienił. Sernik studzimy w otwartym piekarniku przez ok. 10 minut, następnie wyjmujemy go za zewnątrz. Po przestudzeniu umieszczamy ciasto w lodówce, przed podaniem możemy posypać cukrem pudrem. Smacznego 🙂
6 wrz 2018 o 20:05 Kuchcik gotuje komentuje
Sernika ze śliwkami jeszcze nie robiłam, ale smakowicie wygląda i koniecznie muszę wypróbować 🙂 Kiedyś robiłam z gruszkami i wszystkim bardzo smakował, to może ze śliwkami też będzie dobry 🙂