Rogale marcińskie

Przepis z kategorii Inne 11 lis 2014 komentarzy 6 drukuj przepis

Rogale marcińskie to regionalny przysmak spożywany w ogromnych ilościach 11 listopada. Rogale przygotowane w domu mogą smakować wyśmienicie, wystarczy tylko trochę czasu i chęci.

Składniki (ok. 20 sztuk)

Ciasto

  • 600 g mąki pszennej
  • 40 g świeżych drożdży
  • 5 łyżek cukru
  • 200 ml mleka
  • 1 jajko
  • 200 g masła

Nadzienie

  • 350 g białego maku
  • 200 g marcepanu
  • 100 g orzechów laskowych
  • 100 g migdałów
  • 4 łyżki miodu
  • 2 białka

Dodatkowo

  • 100 g cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki wody
  • 100 g płatków migdałowych
  • 2 żółtka

Wykonanie

Rozpoczynamy od przygotowania ciasta, najlepiej dzień przed pieczeniem rogali. W ciepłym mleku rozpuszczamy drożdże, dodajemy po 2 łyżki mąki i cukru i pozostawiamy zaczyn do wyrośnięcia. Gdy zacznie się pienić, dodajemy go do mąki i cukru. Wbijamy całe jajko i miksujemy za pomocą haka do ciasta drożdżowego. Ciasto powinno być elastyczne, w razie potrzeby dolewamy mleko lub dosypujemy mąkę. Pod koniec miksowania dodajemy pół łyżki miękkiego masła i mieszamy do połączenia składników. Miskę z ciastem przykrywamy folią i pozostawiamy w ciepłym miejscu na około godzinę. W tym czasie mak gotujemy w wodzie przez około pół godziny i pozostawiamy do ostygnięcia.

Gdy ciasto urośnie, zagniatamy je na podsypanym mąką blacie i rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok. 1 cm. Na ciasto układamy miękkie masło i składamy je, następnie ponownie rozwałkowujemy i składamy. Owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na pół godziny. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy i składamy, chłodzimy kolejne pół godziny. Proces składania powtarzamy jeszcze dwukrotnie i pozostawiamy ciasto w lodówce do czasu pieczenia.

Ostudzony mak mielimy kilkukrotnie, dodajemy posiekane orzechy i migdały, następnie marcepan i miód. Do nadzienia można dodać również inne bakalie. Na koniec (przed samym pieczeniem) dodajemy ubitą pianę z białek.

Następnego dnia ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 5 mm i wycinamy trójkąty o podstawie ok. 8 cm i wysokości ok. 20 cm. Na całą powierzchnię nakładamy nadzienie, zawijamy podstawę jeden raz, następnie nacinamy ją na środku i zwijamy do samego końca. Rogale układamy w kilkucentymetrowej odległości na blaszce wyłożonej papierem. Wierzch smarujemy żółtkiem i część rogali możemy posypać płatkami migdałowymi. Pieczemy je przez 5 minut w 160ºC, następnie zwiększamy temperaturę do 180ºC i pieczemy jeszcze 10-12 minut do zarumienienia. Gdy rogale lekko przestygną, dekorujemy je lukrem (cukier puder, sok z cytryny i woda) i posypujemy płatkami migdałowymi. Smacznego 🙂

Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
jest autorką tego przepisu, tak samo jak 770 innych kulinarnych inspiracji na tym blogu kulinarnym ze zdjęciami. Ten przepis kulinarny został opublikowany dnia wtorek, 11 listopada, 2014 o 10:51 w kategorii Inne. Możesz śledzić dyskuję o nim w kanale RSS 2.0. Możesz też dodać komentarz lub odpowiedzieć z poziomu własnej strony.

6 komentarzy do przepisu Rogale marcińskie

23 lis 2014 o 14:51 kinga komentuje

Pysznie to wyglada tylko mam pytanie czy miekknie masło na ciasto nakładamy tylko za pierwszym razem czy przy kazdym składaniu ciasta??

Odpisz na ten komentarz
23 lis 2014 o 14:58 Ola komentuje

Tylko za pierwszym razem, później już tylko składamy.

Odpisz na ten komentarz
23 lis 2014 o 18:08 kinga komentuje

dziekuje bardzo!! od jakiegos czasu jestem u Ciebie czestym gosciem;) i zawsze jak robie cos z Twoich przepisów wychodzi GENIALNE:) pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne pysznosci;)

Odpisz na ten komentarz
23 lis 2014 o 19:41 Ola komentuje

Dziękuję i zachęcam do korzystania z przepisów 🙂 Pozdrawiam

Odpisz na ten komentarz
9 lis 2016 o 12:46 IRKA komentuje

Przepis widzę bardzo dokladny, ale piszesz , że po pierwszym zwinięciu trzeba zrobić nacięcie- jak? wzdłuż podstawy?czy prostopadle? i do czego to potrzebne? POZDRAWIAM 🙂

Odpisz na ten komentarz
9 lis 2016 o 21:08 Ola komentuje

Nacięcie robimy prostopadle do podstawy, dzięki temu rogal będzie miał lepszy kształt, a nadzienie będzie w każdej jego części. Pozdrawiam 🙂

Odpisz na ten komentarz

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się zaraz po moim zatwierdzeniu.

Mój newsletter z przepisami

Bądź na bieżąco i subskrybuj

Partnerzy mojego bloga

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne

Tasty Query - recipe search engine

Blog kulinarny Oli

Znajdziesz tutaj przepisy kulinarne ze zdjęciami. Ciekawe przepisy kulinarne na ciasta. Sporo przepisów kulinarnaych na serniki. Zdjęcia kulinarne na blogu z przepisami. Fotografie potraw. Sprzedaż zdjęć kulinarnych. Przepisy kulinarne Oli. Notatnik kulinarny. Magazyn przepisów. Biblioteka smaków. Ulubione blogi kulinarne. Proste przepisy kulinarne. Tanie zdjęcia na sprzedaż. Blog kulinarny.