Chleb żytnio-pszenny ze słonecznikiem

Przepis z kategorii Chleby na zakwasie 10 gru 2020 dyskusja drukuj przepis

Kolejny chleb na samym zakwasie, tym razem z przewagą mąki żytniej. Jest bardzo smaczny, długo pozostaje świeży i świetnie nadaje się do urozmaiconych kanapek.

Składniki

  • 100 g zaczynu
  • 220 g mąki żytniej typ 700
  • 100 g mąki pszennej typ 720
  • 80 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 3 łyżki ziaren słonecznika
  • 2 łyżki melasy
  • 320 g wody
  • 7 g soli

Wykonanie

Zaczyn przygotowujemy tak samo, jak w tym przepisie. W dużej plastikowej lub szklanej misce mieszamy mąki wraz z wodą i zaczynem. Ciasto dokładnie mieszamy, przykrywamy folią i pozostawiamy na około pół godziny. Po tym czasie dodajemy sól oraz melasę (dzięki niej chleb będzie miał ładny ciemny kolor) i zagniatamy z masą, zostawiamy na pół godziny pod przykryciem. Następnie składamy ciasto. Najlepiej mokrą ręką naciągnąć ciasto z każdej strony i złożyć, można to zrobić w tej samej misce. Składanie powtarzamy 4-5 razy w odstępie około 20-30 minut, za każdym razem ciasto pozostawiamy pod przykryciem. Przy trzecim składaniu dosypujemy ziarna słonecznika.

Podłużną formę do ciasta (tzw. keksówkę) o długości ok. 25 cm wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wykładamy na posypany mąką blat, rozciągamy, składamy i umieszczamy w foremce. Chleb przykrywamy folią i pozostawiamy do wyrośnięcia ok. 4 godziny (w temperaturze pokojowej) lub najlepiej na noc w lodówce.

Piekarnik nagrzewamy do 220ºC i pieczemy chleb przez około 35-40 minut. Na spodzie piekarnika zostawiamy formę z piekarnika i wlewamy do niej wrzątek, dzięki czemu skórka będzie ładnie wypieczona. Chleb studzimy poza piekarnikiem, najlepiej wyjmujemy go z foremki i pozostawiamy na desce lub kratce. Smacznego 🙂

jest autorką tego przepisu, tak samo jak 769 innych kulinarnych inspiracji na tym blogu kulinarnym ze zdjęciami. Ten przepis kulinarny został opublikowany dnia o w kategorii Chleby na zakwasie. Możesz śledzić dyskuję o nim w kanale RSS 2.0. Możesz też dodać komentarz lub odpowiedzieć z poziomu własnej strony.

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się zaraz po moim zatwierdzeniu.

Mój newsletter z przepisami

Bądź na bieżąco i subskrybuj

Partnerzy mojego bloga

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne

Tasty Query - recipe search engine

Blog kulinarny Oli

Znajdziesz tutaj przepisy kulinarne ze zdjęciami. Ciekawe przepisy kulinarne na ciasta. Sporo przepisów kulinarnaych na serniki. Zdjęcia kulinarne na blogu z przepisami. Fotografie potraw. Sprzedaż zdjęć kulinarnych. Przepisy kulinarne Oli. Notatnik kulinarny. Magazyn przepisów. Biblioteka smaków. Ulubione blogi kulinarne. Proste przepisy kulinarne. Tanie zdjęcia na sprzedaż. Blog kulinarny.