Pulled pork w parowanej bułce
Długo gotowana wieprzowina może być podstawą wielu dań. Świetnie spisuje się w roli dania głównego z odpowiednimi dodatkami, jak również może grać główną rolę w kanapkach czy też w parowanej maślanej bułce. Podstawą dobrze przygotowanej wieprzowiny jest marynata i czas pieczenia.
Składniki
Wieprzowina
- ok. 1 kg łopatki wieprzowej
- 2 łyżki brązowego cukru
- 1 łyżka mielonego kuminu
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
Marynata
- 1,5 l wody
- 3 łyżki brązowego cukru
- 3 łyżki soli
- 2 listki laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
Bułki maślane parowane (ok. 6 sztuk)
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżki roztopionego masła
- 10 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki cukru
- 1 szklanka ciepłej wody
- olej
Dodatki
- roszponka lub inna sałata
- rzodkiewka
- ogórek
- ostry sos sriracha
- inne
Wykonanie
Zaczynamy od zamarynowania mięsa. W wodzie rozpuszczamy sól oraz cukier, dodajemy liście laurowe oraz ziele angielskie i wkładamy mięso do marynaty. Naczynie szczelnie owijamy folią i umieszczamy w lodówce na co najmniej 8 godzin. Po tym czasie wyjmujemy mięso i osuszamy ręcznikiem papierowym. Wszystkie przyprawy rozcieramy z przeciśniętym czosnkiem i nacieramy mięso. Umieszczamy je w żeliwnym lub szklanym naczyniu, dolewamy pół szklanki wody, przykrywamy, wkładamy do zimnego piekarnika i pieczemy w 100ºC przez ok. 6 godzin, następnie zwiększamy temperaturę do 140ºC i pieczemy przez godzinę pod przykryciem, następnie odkrywamy naczynie i pieczemy kolejną godzinę. Na tym etapie mięso powinno się zarumienić.
Aby przygotować bułki, rozpuszczamy drożdże w pół szklanki ciepłej wody, dodajemy cukier oraz łyżkę mąki. Gdy drożdże zaczną pracować, dodajemy je do mąki, dolewamy wodę (w razie potrzeby możemy dodać więcej lub mniej) oraz rozpuszczone masło i sól i zagniatamy sprężyste ciasto (najlepiej za pomocą miksera). Ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Następnie wykładamy ciasto na blat, zagniatamy (starając się usunąć pęcherzyki powietrza) i ponownie pozostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia. Po tym czasie ponownie zagniatamy ciasto i dzielimy na 6 porcji (jeśli chcemy mieć mniejsze bułeczki, ciasto dzielimy na więcej części), rozwałkowujemy na owal o grubości ok. 1 cm i każdą część kładziemy na wycięte z pergaminu i natłuszczone kwadraty. Pozostawiamy na 15 minut, następnie parujemy w naczyniu do gotowania na parze przez ok. 10 minut.
Na gotowych bułeczkach umieszczamy poszarpane mięso, układamy warzywa i polewamy ostrym sosem. Smacznego 🙂