Tort bezowy

Przepis z kategorii Bezy, Desery, Torty 10 lut 2013 komentarzy 6 drukuj przepis

Walentynki to świetna okazja do upieczenia tortu bezowego. Deser prezentuje się wspaniale, jest delikatny w smaku, nie za słodki. Połączenie bezy z lekkim kremem z serka mascarpone doskonale uzupełniają w smaku karmel i prażone migdały. Polecam.

Składniki

Beza:

  • 6 białek jaj
  • 300 g cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka octu winnego

Krem:

  • 350 g serka mascarpone
  • 300 ml słodkiej śmietanki 30% lub 36%
  • 2 łyżki cukru pudru

Karmel:

  • 5 łyżek cukru
  • 1 łyżka masła
  • 50 ml słodkiej śmietanki 30%

Dodatki:

  • 100 g płatków migdałów
  • garść suszonych wiśni
  • 3 łyżki esencji waniliowej

Wykonanie

Przygotowanie deseru rozpoczynamy od upieczenia blatów bezowych, najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier i miksujemy za każdym razem do momentu rozpuszczenia się cukru. Piana powinna być gęsta i błyszcząca. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i ocet i miksujemy jeszcze chwilę. Na dużej blaszce układamy papier do pieczenia i rysujemy trzy okręgi o średnicy ok. 18 cm (możemy wykorzystać dwie blaszki). Pianę dzielimy na trzy porcje i nakładamy na okręgi. Staramy się rozprowadzić pianę równomiernie, jednak robimy to sprawnie i szybko. Piekarnik nagrzewamy do 150ºC i wstawiamy blaszki do piekarnika. Obniżamy temperaturę do 120ºC i pieczemy przez pół godziny, następnie zmniejszamy temperaturę do 100ºC i pieczemy bezy przez około 1,5 godziny. Po tym czasie uchylamy piekarnik i pozostawiamy w nim bezy do całkowitego wystudzenia.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie karmelu. W tym momencie suszone wiśnie zalewamy esencją waniliową i odstawiamy. W małym rondelku podgrzewamy cukier. Powinien się rozpuścić, gdy jest już płynny, zaczynamy mieszać masę. Wyłączamy palnik i dodajemy masło. Mieszamy energicznie do połączenia składników. Śmietankę podgrzewamy chwilę i dodajemy ją do karmelu. Robimy to bardzo ostrożnie, gdyż karmel zaczyna mocno parować. Mieszamy bardzo szybko, ponownie włączamy palnik i podgrzewamy około 1 minutę. Masa powinna być dosyć rzadka, ale jednolita. Odstawiamy karmel w chłodne miejsce, następnie wstawiamy do lodówki na około pół godziny, powinien w tym czasie zgęstnieć.

Teraz przyszła pora na krem. Śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. W osobnym naczyniu ucieramy serek i stopniowo dodajemy do niego ubitą śmietanę. Delikatnie łączymy składniki łyżką.

Teraz możemy uprażyć płatki migdałów. Robimy to na patelni, podgrzewając ją i prażąc migdały przez około 5 minut, od czasu do czasu potrząsamy patelnią.

Blaty bezowe delikatnie odklejamy od papieru do pieczenia. Przygotowujemy talerz, na którym będziemy układać deser. Krem, wiśnie, płatki migdałowe i karmel dzielimy na 3 porcje. Na pierwszy blat wykładamy porcję kremu. Układamy  wiśnie i posypujemy płatkami migdałowymi. Polewamy karmelem i układamy kolejny blat. Czynności powtarzamy. Tak przygotowane ciasto bezowe wstawiamy do lodówki. Tort bezowy podajemy schłodzony. Smacznego 🙂

Tort bezowy
Tort bezowy
jest autorką tego przepisu, tak samo jak 769 innych kulinarnych inspiracji na tym blogu kulinarnym ze zdjęciami. Ten przepis kulinarny został opublikowany dnia o w kategorii Bezy, Desery, Torty. Możesz śledzić dyskuję o nim w kanale RSS 2.0. Możesz też dodać komentarz lub odpowiedzieć z poziomu własnej strony.

6 komentarzy do przepisu Tort bezowy

10 lut 2013 o 20:42 Nashelly komentuje

Mmm, wygląda wprost obłędnie *___* Uwielbiam wręcz wszelkie torty, kremy i ciasta przekładane, a u Ciebie jest tak wiele cudownych propozycji, że tylko patrzeć i patrzeć (i ślinka cieknie… ;)) Pozdrawiam!

Odpisz na ten komentarz
31 gru 2013 o 8:49 Torty dla dzieci warszawa komentuje

oderwać oczu się nie da, mega pysznie to wygląda

Odpisz na ten komentarz
6 sie 2014 o 15:41 Katarzyna komentuje

Czy można dodać inne owoce? Najlepiej jakieś świeże ale nie wiem co pasuje do migdałów..

Odpisz na ten komentarz
10 lis 2014 o 20:12 Anna komentuje

Czy składniki, które są podane do wykonania bezy wystarczą na 3 blaty? 🙂

Odpisz na ten komentarz
11 lis 2014 o 10:13 Ola komentuje

Tak, składniki są na 3 blaty o średnicy ok. 18 cm.

Odpisz na ten komentarz
11 lis 2014 o 17:24 Anna komentuje

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Przyznaję się, że nie doczytałam dokładnie przepisu. 😛

Odpisz na ten komentarz

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się zaraz po moim zatwierdzeniu.

Mój newsletter z przepisami

Bądź na bieżąco i subskrybuj

Partnerzy mojego bloga

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne

Tasty Query - recipe search engine

Blog kulinarny Oli

Znajdziesz tutaj przepisy kulinarne ze zdjęciami. Ciekawe przepisy kulinarne na ciasta. Sporo przepisów kulinarnaych na serniki. Zdjęcia kulinarne na blogu z przepisami. Fotografie potraw. Sprzedaż zdjęć kulinarnych. Przepisy kulinarne Oli. Notatnik kulinarny. Magazyn przepisów. Biblioteka smaków. Ulubione blogi kulinarne. Proste przepisy kulinarne. Tanie zdjęcia na sprzedaż. Blog kulinarny.