Rogale prawie marcińskie
11. listopada nie tylko w Poznaniu królują rogale marcińskie. Ja proponuję trochę inny przepis, jednak równie smaczny. Główna różnica to nadzienie, nie z białego maku, a z orzechów laskowych. Rogale są pyszne zaraz po upieczeniu, kiedy ciasto jest idealnie kruche i chrupiące.
Składniki (na ok. 18 sztuk)
Ciasto
- 3,5 szklanki mąki
- 3 łyżki cukru
- 1 szklanka mleka
- 40 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 200 g masła
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
Nadzienie
- 300 g mielonych orzechów laskowych
- 3 łyżki płatków migdałów
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 4-5 łyżek gorącej wody
Lukier
- 2-3 łyżki gorącej wody
- pół szklanki cukru pudru
- garść płatków migdałów
- 1 jajko
Wykonanie
Przygotowanie rogali najlepiej rozpocząć dzień wcześniej. Na początek wykonujemy ciasto. Mąkę przesiewamy, wbijamy całe jajko, dodajemy cukier i esencję waniliową. Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże i odrobinę cukru, pozostawiamy kilka minut do momentu, aż drożdże zaczną pracować. Następnie dodajemy mleko do mąki i energicznie zagniatamy ciasto. Powinno być elastyczne, ale nie rzadkie, w razie potrzeby dosypujemy mąkę lub dodajemy odrobinę mleka. Ciasto przekładamy do miski i wstawiamy do lodówki na około 1 godzinę. Po tym czasie ciasto powinno urosnąć, zagniatamy je ponownie i rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm. Na wierzch układamy plastry masła z 3/4 kostki, ciasto składamy na pół, następnie wykładamy pozostałe masło i ponownie składamy ciasto na pół. Rozwałkowujemy i składamy (ja złożyłam dwa razy otrzymując 1/4 koła). Ciasto wstawiamy do lodówki na około godzinę. Po tym czasie ponownie rozwałkowujemy ciasto i składamy w 1/4 koła. Wstawiamy do lodówki i powtarzamy czynność, tym razem najwygodniej będzie złożyć ciasto w kwadrat. Pozostawiamy je w lodówce najlepiej na noc. Następnego dnia dzielimy ciasto na 4 część i każdy rozwałkowujemy na prostokąt, z którego wycinamy trójkąty równoramienne o podstawie około 10 cm i wysokości 15-17 cm.
W międzyczasie, przed ostatnim wałkowaniem, przygotowujemy nadzienie. Zmielone orzechy laskowe zalewamy odrobiną gorącej wody, tak aby wytworzyła się bardzo gęsta masa. Dosypujemy cukier puder i płatki migdałowe, następnie dodajemy śmietanę i całość mieszamy. Masa powinna być gęsta.
Nadzienie nakładamy na trójkąty, pozostawiając 0,5 cm ciasta z każdego brzegu. Zwijamy zaczynając od najkrótszej podstawy. Rogale układamy w kilkucentymetrowych odległościach od siebie na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Pozostawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Następnie smarujemy rozmieszanym jajkiem z mlekiem i wstawiamy do piekarnika do temperatury 160ºC na 5 minut, następnie zwiększamy do 180ºC i pieczemy jeszcze 10 – 15 minut do zrumienienia. W trakcie pieczenia obserwujemy rogale, ponieważ wiele zależy od piekarnika, a łatwo je przypalić. Po upieczeniu, jeszcze ciepłe smarujemy lukrem (z cukru pudru i wody) i posypujemy migdałami przyprażonymi na patelni. Smacznego 🙂