Kimchi
Kimchi to koreański przysmak, który cieszy się podobną popularnością, jak u nas kapusta kiszona. Przygotowanie kimchi jest bardzo łatwe, nie wymaga skomplikowanych czynności ani trudno dostępnych składników. Gotowe kimchi można jeść jako przystawkę, a także jako dodatek do zup czy dań z patelni. Polecam obejrzeć film Maangchi z przygotowania tego dania.
Składniki (na ok. 1,5 l słoik)
- 2 kg kapusty pekińskiej
- 7 łyżek soli
- 3 l wody
- 6 łyżek gochugaru, (można zastąpić ostrą papryką w proszku i płatkami chili)
- 4 łyżki sosu sojowego
- 4 ząbki czosnku
- 4 cm imbiru startego na tarce
- pół szklanki posiekanego szczypiorku
- pół marchewki
- pół rzodkwi japońskiej, czarnej rzepy lub kalarepy
Pasta
- 2 łyżki mąki ryżowej (można zastąpić ziemniaczaną)
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 3/4 szklanki wody
Wykonanie
Zaczynamy od umycia i pokrojenia kapusty. Kapustę rozcinamy wzdłuż tylko w dolnej części i rozdzielamy ją na połowę rozrywając liście. Następnie każdą z połówek podobnie dzielimy na cztery części. Staramy się każdy liść posypać solą, zalewamy kapustę wodą i odstawiamy w dużym naczyniu na około pół godziny, aż zmięknie. Po tym czasie odlewamy wodę, możemy pokroić kapustę drobniej (nie jest to konieczne).
Przygotowujemy pastę, jest to kleik będący bazą dla przypraw. W rondelku zagotowujemy pół szklanki wody z cukrem, w pozostałej wodzie mieszamy mąkę ryżową (lub ziemniaczaną), dolewamy do gotującej się wody i mieszamy, aż utworzy się kleik. Gdy lekko ostygnie, dodajemy do niego starty imbir, przeciśnięty przez praskę czosnek i ostrą paprykę. Wszystko razem mieszamy. Następnie dodajemy pokrojone w drobne paski warzywa (marchew i rzodkiew) oraz szczypiorek. Tak przygotowaną pastą nacieramy kapustę i przekładamy do słoika. Pozostawiamy do fermentacji w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni, następnie wstawiamy do lodówki i wykorzystujemy w dowolnym momencie. Smacznego 🙂
2 paź 2021 o 21:51 Stan komentuje
Mąka ziemniaczana? Wyszedł kisiel.