Wieniec wiedeński
Wspaniałe ciasto, idealne w wykonaniu mojej babci. Jest bardzo łatwe w przygotowaniu, niezbyt czasochłonne i pyszne. Babkowe ciasto z lekką cytrynową nutą przełożone masą budyniową, wszystko dopełnione polewą lub posypką. W oryginalnym przepisie polewa powinna być jasna, a całość posypana płatkami migdałowymi.
Składniki
Ciasto
- 150 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 3 jajka
- 80 g cukru
- 100 g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 łyżki mleka
- 1 łyżka soku z cytryny
- skórka otarta z jednej cytryny
Krem
- 40 g czekoladowego proszku budyniowego bez cukru (1 opakowanie)
- 500 ml mleka
- 80 g cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 200 g masła
Polewa (opcjonalnie)
- 100 g białej czekolady
- płatki migdałowe
Wykonanie
Zaczynamy od rozdzielenia białek od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Masło i cukier ucieramy na puszystą masę, dodajemy żółtka, przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i miksujemy. Następnie dolewamy mleko, dodajemy sok i skórkę z cytryny, masa będzie gęsta. Na koniec delikatnie dodajemy pianę z białek. Okrągłą formę o średnicy ok. 18 cm, najlepiej z kominem, natłuszczamy i posypujemy bułką tartą. W tym przypadku, jeśli wybierzemy zbyt dużą blaszkę, ciasto nie urośnie i prawdopodobnie będzie miało zakalec. Masę przelewamy do blaszki i pieczemy w 160ºC przez około 30 minut (sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto nie jest surowe), dodatkowo ok. 3 minuty pieczemy w 180ºC.
W międzyczasie gotujemy budyń z cukrem (zgodnie z przepisem na opakowaniu), gorący przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy do ostygnięcia.
Upieczone ciasto studzimy w otwartym piekarniku, następnie kroimy na równe blaty, im więcej tym lepiej.
Aby dokończyć krem, masło ubijamy na puch i dodajemy po łyżce zimnego (ważne!) budyniu. Tak przygotowanym kremem przekładamy ciasto. Ja posmarowałam ciasto kremem również z wierzchu, ale najlepiej ozdobić je białą czekoladą i posypać płatkami migdałowymi. Ciasto przechowujemy w lodówce. Smacznego 🙂
27 sty 2017 o 9:43 madalena komentuje
U nas w domu piekła to ciasto mama, a nazywało się babka włoska.
Pozdrawiam
31 sty 2017 o 13:01 Monika komentuje
Baby uwielbiam, ale powiem szczerze, że nigdy bym chyba nie wpadła na przekładanie babki 🙂 Super sprawa. Idzie do mnie właśnie nowa fikuśna forma silikonowa do babki, to może się pokuszę na wypróbowanie. Dzięki za uwagę o zakalcu, bo faktycznie, nie wiem w zasadzie jaka średnica tej nowej formy będzie :/ Wypróbuję z budyniem waniliowym, bo czekoladowego nie trawię, a pewnie i tak wyjdzie pyszne 😉 Czy w smaku to ciasto jest bardziej jak babka piaskowa (przez dodatek mąki ziemniaczanej), czy smakuje jak zwykła babka?
P.S. Super fotka, aż ślinka leci, świetnie uchwyciłaś światło
31 sty 2017 o 18:03 Ola komentuje
Ciasto smakuje raczej jak zwykła babka, wyczuwalny jest cytrynowy smak, który świetnie komponuje się z kremem budyniowym. Mam nadzieję, że ciasto się uda. Pozdrawiam 🙂