Gęś pieczona

Przepis z kategorii Drób 5 lis 2012 dyskusja drukuj przepis

Zbliża się 11 listopada, dzień świętego Marcina, czyli czas, gdy na polskich stołach powinna zagościć gęsina. Wydawać się może, że przygotowanie tego mięsa wymaga bardzo wiele pracy, jednak nic bardziej mylnego. Należy uzbroić się w cierpliwość podczas pieczenia, jednak smak kruchego, aromatycznego mięsa wynagrodzi to oczekiwanie.

Składniki

  • 1 gęś owsiana (o wadzie ok. 4 kg)
  • 5 łyżek majeranku
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka pieprzu

Wykonanie

Zaczynamy od przygotowania gęsi do pieczenia. Dokładnie myjemy ją z zewnątrz i od wewnątrz, usuwamy resztki piór, odcinamy kuper i zwisający tłuszcz. Od wewnątrz nacieramy mięso majerankiem, solą i pieprzem, z zewnątrz tylko solą. Jeśli mamy również podroby, możemy drobno je pokroić i nadziać nimi gęś, ja jednak ich nie wykorzystałam. Tłuszczu nie wyrzucamy, możemy przygotować z niego smalec. Gęś umieszczamy w naczyniu żaroodpornym lub w gęsiarce i wstawiamy do lodówki, najlepiej na noc. Następnego dnia wkładamy mięso do zimnego piekarnika, przykrywamy pokrywką i nastawiamy temperaturę 140°C. Pieczemy około 1,5 godziny, następnie odkrywamy mięso i zwiększamy temperaturę do 170ºC i pieczemy kolejne 1,5 godziny. Po tym czasie zwiększamy ponownie temperaturę do 190ºC i pieczemy ostatnią godzinę, w tej fazie mięso powinno się ładnie zarumienić. W trakcie końcowego pieczenia możemy polewać mięso wytopionym tłuszczem. Gęś wspaniale smakuje z buraczkami i świeżym pieczywem. Smacznego 🙂

jest autorką tego przepisu, tak samo jak 769 innych kulinarnych inspiracji na tym blogu kulinarnym ze zdjęciami. Ten przepis kulinarny został opublikowany dnia o w kategorii Drób. Możesz śledzić dyskuję o nim w kanale RSS 2.0. Możesz też dodać komentarz lub odpowiedzieć z poziomu własnej strony.

Dodaj komentarz

W związku z zalewem spamu komenatrze są moderowane, pojawią się zaraz po moim zatwierdzeniu.

Mój newsletter z przepisami

Bądź na bieżąco i subskrybuj

Partnerzy mojego bloga

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Odszukaj.com - przepisy kulinarne

Foodki - fotografie potraw i zdjęcia kulinarne

Tasty Query - recipe search engine

Blog kulinarny Oli

Znajdziesz tutaj przepisy kulinarne ze zdjęciami. Ciekawe przepisy kulinarne na ciasta. Sporo przepisów kulinarnaych na serniki. Zdjęcia kulinarne na blogu z przepisami. Fotografie potraw. Sprzedaż zdjęć kulinarnych. Przepisy kulinarne Oli. Notatnik kulinarny. Magazyn przepisów. Biblioteka smaków. Ulubione blogi kulinarne. Proste przepisy kulinarne. Tanie zdjęcia na sprzedaż. Blog kulinarny.