Pierogi z kapustą i grzybami
Tradycyjne polskie danie, które często gości na wigilijnym stole. Pierogi można zrobić wcześniej i zamrozić. Chociaż przygotowanie może być czasochłonne, ale smak domowych pierogów jest tego warty.
Składniki (ok. 40-45 sztuk)
Farsz
- 500 g kiszonej kapusty
- szklanka suszonych grzybów
- 1 łyżka masła
- 1 nieduża cebula
- sól, pieprz
Ciasto pierogowe
- 500 g mąki pszennej
- pół łyżeczki soli
- ciepła woda
- 1 jajko
Wykonanie
Zaczynamy od przygotowania farszu. Kapustę gotujemy ok. pół godziny w wodzie. W osobnym garnku gotujemy namoczone grzyby. Gdy kapusta ostygnie, dokładnie odsączamy wodę i kroimy ją drobniej. Na patelni roztapiamy masło i podsmażamy drobno posiekaną cebulkę. Dodajemy do niej rozdrobnioną kapustę oraz pokrojone grzyby. Wszystko smażymy ok. 15 minut doprawiając do smaku solą i pieprzem. Farsz pozostawiamy do ostygnięcia. Aby pierogi lepiej się lepiły, możemy przestudzony farsz zblendować lub przemielić w maszynce.
Mąkę przesypujemy na stolnicę, robimy w środku wgłębienie i dolewamy rozbełtane jajko oraz ciepłą wodę. Wodę dodajemy stopniowo i zagniatamy ciasto kontrolując jego konsystencję. Dodanie jajka sprawia, że ciasto jest bardziej elastyczne, można je jednak pominąć. Ciasto możemy przygotować również w robocie kuchennym.
Gotowe ciasto dzielimy na części i rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm. Wycinamy kółka, na które nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi. Pierogi przykrywamy ściereczką, aby nie wyschły. Gotujemy je w osolonej wrzącej wodzie ok. 5 minut.
Jeśli chcemy zamrozić pierogi, robimy to zaraz po przygotowaniu. Nieugotowane pierogi układamy na desce (tak aby nie dotykały do siebie) i wstawiamy do zamrażalnika na ok. godzinę. Po tym czasie możemy przełożyć je do pojemnika i przechowywać w zamrażalniku. Dzięki wstępnemu mrożeniu pierogi nie zlepią się. Gotujemy je tak samo jak świeże, ale chwilę dłużej. Przed gotowaniem nie rozmrażamy pierogów. Smacznego 🙂